+420 777 249 302

Šajenská teepee

Šajeni tvořili velmi sebevědomou, osobitou a bojovnou národní skupinu mezi prérijními indiány. Převažovala u nich bělostná týpí, ale vždy bylo vymalováno týpí, v němž se přechovávaly posvátné předměty: čtyři šípy nebo bizoní čapka. Šajenské malby působí opravdu posvátným dojmem a patří ke klenotům umění nomádů, jejichž styl se zastavil v neolitu. Tři modely tradičních šajenských týpí vypracované na základě přesných nákresů v roce 1904 jsou cenným svědectvím o starobylých malbách s hlubokou duchovní symbolikou. Různě barevné kruhy uprostřed a na zadní straně znázorňují slunce. Modrá nebo bílá barva mluví o duchovním pohledu. Červená je barva lidí nebo země, tedy materiální charakter.

První týpí je poseto bizoními rohy, symbolem síly. Pás jeleních stop odkazuje na životní cestu majitele stanu, jehož patronem je jelen.

Orli na druhém týpí jsou symbolem nebeských bytostí nebo Velkého Ducha.

Třetí model má veliký duchovní náboj modré a bílé. Týpí pravděpodobně patřilo šamanovi. Jelen byl symbolem lásky a štěstí v lásce mezi mužem a ženou.
sajenska-typi52e1453d0e5e2.jpgsajenska-typi252e1453cefba8.jpgsajenska-typi352e1453bcdcf2.jpg
Malovaný plášť týpí pro posvátnou bizoní čapku kulturního hrdiny – proroka Vztyčené rohy. Plášť starého malovaného týpí na obrázku překreslil W. Coleman ze dvou starých fotografií, které pořídil Stanley J. Morrow na Horním Missouri v roce 1869. Staré malované týpí se jmenovalo týpí slunečního kotouče se skalpy. Obydlí, ve kterém je čapka střežena, má posvátný charakter a jistá formální pravidla, která je nutno zachovávat uvnitř. Čtyřcípá hvězda na špici týpí znázorňuje jitřenku nebo večernici. Černý kotouč je Slunce. Černá je nejvýš posvátná a kouzelná barva. Čtyři rohaté bytosti jsou bizoní duchové. Čtyřka je u všech indiánů posvátné číslo odvozené ze čtyř světových stran.

sajenska-typi4sajenska-typi5